Ako kúpiť správny stavebný pozemok?

540

Rozhodli ste sa pustiť do stavby Vášho vysneného domu a teraz hľadáte vhodný pozemok? Ako vybrať ten správny stavebný pozemok? Aby ste sa vyhli možným neskorším komplikáciám pri stavbe Vášho domu, mali by ste si pred kúpou pozemku o ňom zistiť dostatok informácií. Čo všetko je teda dobré o pozemku vedieť predtým, než pristúpite k jeho kúpe? 

 

Rozmery a veľkosť pozemku

Ak Vám stačí menší rodinný dom či bungalov, veľká záhrada môže byť príťažou. Budete si vedieť nájsť čas na kosenie trávnika každé 3-4 týždne? V prípade, že by ste chceli bývať 10 minút od centra mesta, je otázne, či taký pozemok vôbec nájdete. Zvyčajne platí, že čím bližšie k mestu sa pozemok nachádza, tým je menší a drahší.

Ak zvažujete kúpu menšieho pozemku (pod 500 m2), treba si dobre premyslieť, či je to pre Vaše potreby postačujúce. Taktiež musíte dať pozor, aby pri výstavbe boli dodržané všetky právne normy. Napríklad vzdialenosť rodinného domu od hranice susedných parciel musí byť minimálne 2 metre a od prístupovej komunikácie 3 metre. Vzdialenosť od susedného domu musí byť minimálne 7 metrov. V stiesnených pomeroch je možné upraviť túto vzdialenosť na 4 metre. Avšak to iba v prípade, že susedná nehnuteľnosť nemá okná obývacích miestností otočené smerom do Vášho dvora. Taktiež si nezabudnite overiť aj povolené percento zastavanosti. Mohlo by sa Vám totiž stať, že na hospodársku budovu, či garáž, už nezostane miesto.

Poloha

To, či Vám poloha pozemku vyhovuje, nemusíte zistiť hneď pri prvej obhliadke. Niektoré veci, ako napríklad cintorín, diaľnicu a pod. zbadáte hneď. Avšak iné prvky nemusia byť až také jasné. Nenachádza sa napríklad v blízkosti pozemku potok? Predstava, že Váš pozemok bude končiť práve takouto romantickou hranicou, je príjemná. Blízkosť rieky však môže spôsobiť, že poisťovne susediace pozemky posúdia ako záplavovú oblasť. To sa bohužiaľ odrazí na výške poistného za Váš vysnený dom. Môže sa stať, že ho poisťovňa odmietne poistiť úplne. Na internete určite nájdete tzv. mapu povodňového rizika, kde si túto informáciu môžete zistiť.

Prístupová cesta

Hoci sa môže tento bod zdať ako samozrejmosť, jeho podcenenie môže neraz spôsobiť veľké problémy. To, čo čo na prvý pohľad vyzerá ako ulica, cesta, či obecná komunikácia, môže v skutočnosti byť nevysporiadaná parcela s množstvom vlastníkov (známych i neznámych) alebo spoločný dvor. Aj v prípade, že sa autom dostanete až na pozemok, ak nie je prístupová cesta ošetrená aj právne, je otázne či Vám banka schváli hypotekárny úver. Podobne môžu nastať komplikácie pri schvaľovaní prípojok inžinierskych sietí. V tomto prípade potrebujete písomný súhlas všetkých vlastníkov pozemku (cesty), na umiestnenie napríklad elektrickej prípojky, ktorá povedie touto parcelou.

Záver

Je toho pomerne dosť, na čo by ste si pri kúpe mali dať pozor. Rozhodne nie je na škodu mať po svojom boku odborníka, ktorý Vám poradí a upozorní na všetko dôležité. Stáva sa, že často ani samotní majitelia nemajú základné informácie. Preto sa určite nehanbite pýtať, overovať a zisťovať si informácie. Dobrý maklér by nemal mať problém Vám na tieto otázky odpovedať.

V prípade otázok ma kľudne kontaktuje telefonicky alebo mailom, rád Vám poradím.

Páčil sa ti článok ?

Autor článku

Tomáš Kotlaba

Tomáš Kotlaba

Moje meno je Tomáš Kotlaba a snažím sa vniesť do realitného sveta profesionalitu, kvalitu a ľudskosť. Vždy sa usilujem byť pre svojich klientov oporou, aby všetko prebehlo hladko a bezpečne. Záleží mi na tom, aby prezentácia nehnuteľnosti vzbudila pozitívne emócie, oslovila záujemcov a spoľahlivo sa predala podľa predstáv majiteľov. Moja práca so sebou nesie veľkú zodpovednosť, keďže vo väčšine prípadov nakladám s najcennejším majetkom, ktorý ľudia vlastnia. Pri predaji mi veľmi pomáhajú moderné technológie, vďaka ktorým viem vyzdvihnúť ich prednosti, profesionálne ich odprezentovať a predať za najvýhodnejšiu cenu. Ak sa rozhodnete do mňa vložiť vašu dôveru, vaša nehnuteľnosť bude v správnych rukách, pretože sa o ňu postarám ako o vlastnú.

Mohlo by sa Vám páčiť

Predávate nehnuteľnosť ?

Zavolajte a ja Vám ju pomôžem predať.