Ako predať nehnuteľnosť s hypotékou?

585

Veľká väčšina nehnuteľností, ktoré predávam, je financovaných pomocou hypotekárneho úveru. A keďže život často prináša aj neočakávané momenty, stáva sa, že nehnuteľnosti zaťažené hypotékou je potrebné predať. V tom prípade máte ako majitelia takejto nehnuteľnosti niekoľko možností. V prvom rade je dôležité či si chcete hypotéku ponechať alebo nie (napr. na financovanie ďalšej nehnuteľnosti).

Nechcete si úver ponechať

Toto je jednoduchšia možnosť. Keď nájdete správneho kupujúceho pre váš byt alebo dom, požiadate banku o vyčíslenie zostatku vášho úveru a podáte žiadosť o predčasné splatenie úveru. Vyčíslenie zostatku vám v niektorých bankách poskytnú na počkanie, inde si budete musieť počkať aj niekoľko dní. Ak sa vám zrovna blíži dátum zmeny fixácie, oplatí sa počkať. V tomto čase sa totiž s predčasným splatením neviažu žiadne poplatky. Ak sa nachádzate mimo obdobia zmeny fixácie, poplatok za predčasné splatenie úveru je zo zákona maximálne 1% zo zostatku úveru.

Spolu s údajom o zostatku vám banka pošle číslo účtu, na ktorý treba peniaze zaslať (spolu s dátumom splatnosti). Tieto údaje sa uvádzajú do kúpnej zmluvy. Buď túto sumu vyplatí priamo kupujúci (ak má dostatok finančných prostriedkov) alebo banka, v ktorej si kupujúci berie novú hypotéku. Ak si kupujúci vybavuje úver vo „vašej“  banke, spýtajte sa pracovníkov na pobočke, či nie je možné, aby vám „odpustili“ poplatok spojený s predčasným splatením úveru. Nie je to pravidlom, no občas banka takýmto spôsobom vyjde klientom v ústrety. Za vyskúšanie to určite stojí. 

Kvitancia

Akonáhle banka obdrží peniaze na účet, váš úver je splatený. Aby mohlo byť z listu vlastníctva vymazané záložné právo v prospech banky, tá vám vydá doklad, tzv. kvitanciu, na základe ktorej katastrálny úrad túto ťarchu vymaže. 

Chcete si úver ponechať

Banky sú pri schvaľovaní nových hypoték opatrnejšie ako v nedávnej minulosti. Počet ľudí, ktorí už hypotéku majú, no dnes by ju pravdepodobne už nezískali, sa zvýšil. Aj preto je pochopiteľné, že sa jej nechcú vzdať a radšej by si ju „presunuli“ na inú nehnuteľnosť. V tomto prípade je potrebné preniesť záložné právo na inú nehnuteľnosť. Jednoduchší je prenos na takú nehnuteľnosť, ktorú vlastníte vy (prípadne niekto iný, napr. rodičia) a nie je zaťažená hypotékou, resp. záložným právom. Po úspešnom prenose môžete vašu „oslobodenú“ nehnuteľnosť predať a rozhliadnuť sa po takej, ktorá vám bude vyhovovať.

Náročnejší je prenos na nehnuteľnosť, ktorú ešte len chcete kúpiť. Táto možnosť vyžaduje veľmi dobré naplánovanie a spoluprácu všetkých strán a môže byť časovo náročnejšia. Určite stojí za zváženie využitie služieb skúseného hypotekárneho poradcu. V oboch prípadoch budete musieť pri prenose záložného práva banke predložiť znalecký posudok nehnuteľnosti, na ktorú má byť  záložné právo prenesené. Hodnota tejto nehnuteľnosti totiž nesmie byť nižšia ako zostatok vášho úveru. Odporúčam vám od začiatku procesu otvorene komunikovať s bankou, aby vedela, čo zamýšľate a aby vás náhodou niečím v priebehu procesu neprekvapila.

Dúfam, že ste v tomto článku našli informácie, ktoré ste hľadali. Ak nie, kontaktujte ma a rád vám pomôžem.

Páčil sa ti článok ?

Autor článku

Tomáš Kotlaba

Tomáš Kotlaba

Moje meno je Tomáš Kotlaba a snažím sa vniesť do realitného sveta profesionalitu, kvalitu a ľudskosť. Vždy sa usilujem byť pre svojich klientov oporou, aby všetko prebehlo hladko a bezpečne. Záleží mi na tom, aby prezentácia nehnuteľnosti vzbudila pozitívne emócie, oslovila záujemcov a spoľahlivo sa predala podľa predstáv majiteľov. Moja práca so sebou nesie veľkú zodpovednosť, keďže vo väčšine prípadov nakladám s najcennejším majetkom, ktorý ľudia vlastnia. Pri predaji mi veľmi pomáhajú moderné technológie, vďaka ktorým viem vyzdvihnúť ich prednosti, profesionálne ich odprezentovať a predať za najvýhodnejšiu cenu. Ak sa rozhodnete do mňa vložiť vašu dôveru, vaša nehnuteľnosť bude v správnych rukách, pretože sa o ňu postarám ako o vlastnú.

Mohlo by sa Vám páčiť

Predávate nehnuteľnosť ?

Zavolajte a ja Vám ju pomôžem predať.