Ako pripraviť nehnuteľnosť na predaj?

579

Pandémia Covid 19 výrazne ovplyvnila naše životy a zasadila tvrdé rany ekonomike. V jej dôsledku sa znižuje kúpyschopnosť obyvateľov, banky sú pri schvaľovaní hypoték taktiež opatrnejšie. Tieto faktory prispievajú k tomu, že nájsť kupujúceho pre vašu nehnuteľnosť bude zložitejšie ako doteraz. Preto som pre vás zostavil 4 tipy ako pripraviť nehnuteľnosť na predaj, ktoré pomôžu tomu, aby sa aj v tejto situácii predala rýchlejšie a výhodnejšie.

Presvetlite priestor

Či už na fotografiách, alebo priamo pri obhliadke, dostatok svetla rozhodne pomôže. Asi nikto z nás nechce tráviť život v tmavej kutici. Slnko dodáva energiu a pozitívne pocity. A tie by ste sa mali snažiť u záujemcov vyvolať. Využite svetlo vo svoj prospech a odostrite žalúzie, poprípade závesy. Dopomôcť môžu aj umyté okná.

Odstráňte prebytočné veci a nábytok

Snažte sa uvoľniť čo najviac priestoru. Nepotrebný starý nábytok a veci odstráňte. Všetko, čo nepotrebujete, darujte alebo odložte (napr. do garáže). Záujemcovia o to pravdepodobne nebudú javiť záujem a priestrannejšie izby pôsobia určite príjemnejším dojmom. Kuchyňa je pri predaji veľmi dôležitá, snažte sa preto odložiť riad (umytý aj neumytý), hubky, utierky aj čistiace prostriedky. Ideálne by váš byt mal vyzerať ako apartmán na fotke v katalógu cestovnej kancelárie.

Odosobnite nehnuteľnosť

Záujemcovia si nekupujú len nehnuteľnosť. Kupujú si svoj nový domov. Preto by sa u vás nemali cítiť ako na návšteve. Rodinné fotky, diplomy, pohľadnice, magnetky na chladničke, zubná kefka v poháriku  a rôzne ďalšie osobné veci môžu zabrániť tomu, aby sa kupujúci s nehnuteľnosťou takzvane stotožnili – čo je nesmierne dôležité. Odložte preto tieto veci niekam, kde nebudú viditeľné. Tak či tak si ich budete pri sťahovaní chcieť vziať so sebou. Jednoducho ich zbalíte o niečo skôr.

Nepokazte si to detailmi

Tak ako predávajúci chcú za svoju nehnuteľnosť dostať čo najviac peňazí, kupujúci by prirodzene chceli zaplatiť čo najmenej. Kupujúci sa preto v niektorých prípadoch snažia vyjednať lepšiu cenu. Ako argumenty im môžu slúžiť aj maličkosti – nefungujúce kľučky, vypínače, kvapkajúce vodovodné batérie. Nedajte im priestor a vykonajte tieto drobné opravy a údržbu. Bude vás to stáť maximálne pár hodín práce, ale efekt bude stáť za to. Pred obhliadkou dôkladne vyvetrajte. Zápach cigariet alebo domácich zvierat vedia veľmi rýchlo odplašiť dokonca aj fajčiarov, prípadne ľudí, ktorí sami domáce zvieratá vlastnia. Pozor dajte aj na to, v akých farbách sú vymaľované izby. Výrazné farby, ako napríklad červená, nepôsobia na väčšinu ľudí práve lákavo. Zvoľte skôr jemný odtieň „teplej farby“. Ak si s voľbou farby neviete dať rady, bielou pravdepodobne nič nepokazíte.

Pokiaľ v nehnuteľnosti bývate dlhšiu dobu, môže sa stať, že niektoré detaily už nevnímate. Môžete preto k sebe pozvať vašich blízkych, nech vám povedia, čo by stálo za vylepšenie, prípadne odstránenie.

Ak ste sa držali mojich typov a nehnuteľnosť ste dôkladne pripravili, ostáva ju už „len“ správne nafotiť a natočiť video prehliadku. Odporúčam vám, aby ste tieto činnosti prenechali profesionálom. Výsledný efekt bude stáť rozhodne za to.

Páčil sa ti článok ?

Autor článku

Tomáš Kotlaba

Tomáš Kotlaba

Moje meno je Tomáš Kotlaba a snažím sa vniesť do realitného sveta profesionalitu, kvalitu a ľudskosť. Vždy sa usilujem byť pre svojich klientov oporou, aby všetko prebehlo hladko a bezpečne. Záleží mi na tom, aby prezentácia nehnuteľnosti vzbudila pozitívne emócie, oslovila záujemcov a spoľahlivo sa predala podľa predstáv majiteľov. Moja práca so sebou nesie veľkú zodpovednosť, keďže vo väčšine prípadov nakladám s najcennejším majetkom, ktorý ľudia vlastnia. Pri predaji mi veľmi pomáhajú moderné technológie, vďaka ktorým viem vyzdvihnúť ich prednosti, profesionálne ich odprezentovať a predať za najvýhodnejšiu cenu. Ak sa rozhodnete do mňa vložiť vašu dôveru, vaša nehnuteľnosť bude v správnych rukách, pretože sa o ňu postarám ako o vlastnú.

Mohlo by sa Vám páčiť

Predávate nehnuteľnosť ?

Zavolajte a ja Vám ju pomôžem predať.